A neutron (mass = 1.67*10-27 kg) is traveling to the right along the x-axis when
ID: 2171645 • Letter: A
Question
A neutron (mass = 1.67*10-27 kg) is traveling to the right along the x-axis when it collides elastically with another neutron with a kinetic energy of 1.304*10-20. The first neutron travels off at an angle of 30 degrees above the x-axis, at a speed of 3423 meters per second.What is the y component of the second neutron's velocity?
GIVE YOUR ANSWER IN METERS PER SECOND BUT DO NOT ACTUALLY ENTER THE UNITS. JUST GIVE THE NUMBER THAT YOU GET IF YOU DO YOUR CALCULATION IN METERS PER SECOND.
part b
What is the x component of the second neutron's velocity?
Explanation / Answer
the second neutrons speed is v1 = 3423 m/s the y component of the second neutron's velocity is v1y = v1 * sinA where A = 30 degrees the x component of the second neutron's velocity is v1x = v1 * cosA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.