Lightbulb A is marked \"10.0 W 120 V,\" and lightbulb B is marked \"25.0 W 120 V
ID: 2171555 • Letter: L
Question
Lightbulb A is marked "10.0 W 120 V," and lightbulb B is marked "25.0 W 120 V." These labels mean that each lightbulb has its respective power delivered to it when it is connected to a constant 120-V source. (a) Find the resistance of each lightbulb. R(10.0 W 120 V) = ? R(25.0 W 120 V) = ? B) During what time interval do 1.40 C pass into lightbulb A? C) In what time interval do 2.00 J pass into lightbulb A? D) what mechanisms allows the energy to leave and exit? E) Find the cost of running lightbulb A continuously for 30.0 days, assuming the electric company sells its product at $0.110 per kWh?Explanation / Answer
for each bulb, resistance = V^2 / Power so
first bulb
R = 120^2 / 10 = 1440 ohms
second bulb
R = 120^2 / 25 = 576 ohms
B) current in first bulb = 120 / 1440 = 0.08333
time = 1.40 / 0.08333 = 16.8 seconds
C) time = energy/power = 2.0 / 25 = 0.08 seconds
D) radiation
E) bulb A... 10 Watts * 24 hr * 30 days = 7200 Watt-hr = 7.20 kW-hr
7.20 * $0.110 = $0.792 is the cost
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.