Lightbulb A is marked \"10.0 W 120 v,\" and lightbulb B is marked 100 W 120 V.\"
ID: 1878336 • Letter: L
Question
Lightbulb A is marked "10.0 W 120 v," and lightbulb B is marked 100 W 120 V." These labels mean that each lightbulb has its respective power delivered to it when it is connected to a constant 120-V source. (a) Find the resistance of each lightbulb. (b) During what time interval does 2.00 C pass into lightbulb A? (c) Is this charge different upon its exit versus its entry into the lightbulb? Yes O No Explain. This answer has not been graded yet. (d) In what time interval does 1.30 J pass into lightbulb A? (e) By what mechanisms does this energy enter and exit the lightbulb? Explain.Explanation / Answer
(a) P = V2/R
R = V2 / P
RA = 1202 / 10
RA = 1440 Ohms
RB = 1202 / 100
RB = 144 Ohms
(b) We know that Q = I/t
first, let's find the current through bulb A
From ohm's law
V = IR
I = V/R = 120/1440 = 0.08333 AMPS
Then
t = I / Q = 0.08333 AMPS / 2 C
t = 0.041666 sec
(c) The charge is same but it will be at lower potential
(d) P = E/t
t = E/P
t = 1.30 / 10 = 0.13 sec
(e) It enters by electrical energya and leaves by heat energy and radiation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.