PLease show all work and formulas Objects of masses m1 = 4. 00 kg and m2 = 9. 00
ID: 2170457 • Letter: P
Question
PLease show all work and formulas
Objects of masses m1 = 4. 00 kg and m2 = 9. 00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as in the figure below. The object m1 is held at rest on the floor, and m2 rests on a fixed incline of theta = 40. 0 degree . The objects are released from rest, and m2 slides 1. 10 m down the incline in 3. 90 s. Determine the acceleration of each object. m1 m/s2 upward m2 m/s2 down the inclien Determine the tension in the string. N Determine the coefficient of kinetic friction between m2 and the incline.Explanation / Answer
m_2*g*sin(40)-T-f=m_2*a f=mu*m_2*g*cos(40) T-m_1*g=m_1*a s=(0.5)at^2 s=1.1m t=3.9s a=0.144m/s^2 acceleration of both mass will be same. accn of m_1=accn of m_2=0.144m/s^2 T=m_1(g+a)=4(9.81+0.144)=39.816N mu*m_2gcos(40)=9*9.81*sin(40)-39.816-9*0.144=15.64 =>mu=15.64/(m_2gcos(40)=0.23
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.