A man stand on the roof of a building that is 30.0 m tall and throws a rock with
ID: 2169523 • Letter: A
Question
A man stand on the roof of a building that is 30.0 m tall and throws a rock with a velocity of magnitude 40.0 m/s at an angle of 33.0 degrees above the horizontal.Air resistance can be ignored.Calculate:A) The maximum height above the roof reached by the rock.
B) the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground.
C) the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
Explanation / Answer
a) v_y = 40 * sin33 = 21.786 m/s y = (v_y)^2/(2g) = (21.786*21.786 )/(2*9.8) = 24.2 m b) v_x = 40 * cos33 = 33.547 m/s v_y = (2*9.8*(30+24.2158))^0.5 = 32.598 >>> v = (33.547*33.547+32.598*32.598)^0.5 = 46.8 m/s c) t = v_f - v_i/g = (32.598 - (-21.786))/9.8 = 5.5494 s D = v_x t = 33.547 * 5.5494 = 186 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.