A man sitting on the ground projects an object with a velocity v s= 5 m/s At 40
ID: 2053395 • Letter: A
Question
A man sitting on the ground projects an object with a velocity v s= 5 m/s At 40 degree above the horizontal. The object hits a wall 0.2 seconds after it reaches the maximum altitude. Calculate the x coordinate of the hitting point on the wall. Calculate the y coordinate of the hitting point on the wall. Calculate the magnitude of the object' total velocity just, before it hits the wall, and the angle between the vector velocity and the horizontal. Consider the circuit shown in Figure Assume Is1 = 2Is2 = 3 x 10-16A. Calculate V b such that Ix= m 2 m A. What value of Replaces the transistors at the edge of the active mode?Explanation / Answer
Time taken to reach max height = usin/g = 0.33 s
Time taken to reach the wall = 0.33 + 0.2 = 0.53 s
x coordinate = (ucos)t = 2.03 m
Y coordinate = (usin)t - 1/2 gt2 = 0.327 m
Total velocty = vi + vj = ucos i + (usin-gt)j = 3.83i - 1.98j
Magnitude is 4.31 m/s and direction is 27.34 deg below the horizontal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.