A cart of mass 173 g is at rest on a frictionless surface. A 64 g ward of putty
ID: 2169290 • Letter: A
Question
A cart of mass 173 g is at rest on a frictionless surface. A 64 g ward of putty strikes the cart with a velocity of 3.23 m/s. The putty sticks to the cart.(a) Calculate the velocity of the cart-putty system after collision.
(b) Is the kinetic energy of the putty+cart system conserved, decreased or increased during the collision? Justify your answer with a numerical calculation.
(c)The cart-putty system now move together and encounter a spring of spring constant 6.73 N/m What is the maximum compression of the spring after being struck by the cart-putty system? .
Explanation / Answer
a) m1 v1 = (m1 + m2) v 0.064*3.23 = (0.173+0.064) v >>>> v = 0.872 m/s b) K_initial = 0.5*0.064*(3.23*3.23) = 0.334 J K_final = 0.5*(0.173+0.064) *( 0.87223629* 0.87223629) = 0.0902 J >>>> The kinetic energy of the putty+cart system conserved is decreased. c) K_final = 0.5 k A^2 0.090154 = 0.5*6.73*A^2 >>>> A = 0.164 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.