Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 7.1 for interacting-objects
ID: 2169289 • Letter: L
Question
Learning Goal:To practice Problem-Solving Strategy 7.1 forinteracting-objectsproblems.
Explanation / Answer
net force on the two body system,Fnet = 4600 - 470 = 4130 N so, net acceleration,aT = Fnet/(m1+m2) = 4130/(1230+2160) = 1.22 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.