A block of mass m1 = 4.1 kg rests on a frictionless horizontal surface. A second
ID: 2169136 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 4.1 kg rests on a frictionless horizontal surface. A second block of mass m2 = 2.5 kg hangs from an ideal cord of negligible mass that runs over an ideal pulley and then is connected to the first block. The blocks are released from rest.(a) Find the acceleration of the two blocks after they are released.
block 1: magnitude
block 2: magnitude
(b) What is the velocity of the first block 2.0 s after the release of the blocks, assuming the first block does not run out of room on the table and the second block does not land on the floor?
magnitude
m/s
direction
(c) How far has block 1 moved during the 2.0-s interval?
m
(d) What is the displacement of the blocks from their initial positions 0.10 s after they are released?
block 1: magnitude
m
direction
block 2: magnitude
m
direction
Explanation / Answer
a) a = g/[1+(m1/m2)] = 3.7121m/s² b) v = a*t = 3.7121m*2 = 7.42 m/s horizontally c) x = ½a*t² = .5*3.712*2² = 7.42 m d) disp = ½a*t² = .5*3.712*.10² = .0186 m; block 1 move horizontally. block 2 moves downward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.