A rocket is launched from a 350 m high cliff at an angle of 25? with an initial
ID: 2168261 • Letter: A
Question
A rocket is launched from a 350 m high cliff at an angle of 25? with an initial velocityof 50 m/s. The rocket engine produces a constant horizontal acceleration of 5 m/s^2.
(g=9.8m/s^2). Begin by drawing a diagram and determine:
a) The total time of the flight
b) The horizontal velocity of the rocket on impact with the ground.
c) The vertical velocity of the rocket on impact with the ground.
d) The horizontal distance to the impact location from the edge of the cliff
e) Magnitude of the velocity on impact
f) Direction of the velocity on impact (angle with horizontal).
g) Time when the rocket is at a height of 200 m.
h) Time when rocket is a horizontal distance of 500 m from the edge of the cliff
Explanation / Answer
initial horizontal velocity = 5 * cos25 =4.53 m/s initila vertical velocity = 2.11 m/s given it has constant horizontal acceleration = 5 m/s^2 a)total time of flight = 8.88 sec b)48.93 m/s c)6.324 m/s d)426.6m e)49.33 m/s f)7.36 degrees below horizontal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.