Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At launch, the Space Shuttle weighs million pounds (2.04 million kilograms). As

ID: 2167832 • Letter: A

Question

At launch, the Space Shuttle weighs million pounds (2.04 million kilograms). As the vehicle starts from rest on the launch pad, the booster rockets and engines accelerate it 161 in just 8.0 s. a)What combined thrust do the booster rockets and engine exert during this period of liftoff, assuming constant acceleration? Start with a free-body diagram. b)If a 640 astronaut is strapped in a seat inside the shuttle, what force must this seat exert on him during liftoff? Start with a free-body diagram of the astronaut.

Explanation / Answer

161km/h = 161^3m / 3600s = 44.72 m/s Acceleration, a = ?v / t = (44.72m/s / 8.0s) .. .. a = 5.60 m/s² Upward upthrust (T) = Weight (mg) + accelerating force (ma) T = m(g+a) .. T = 2.04^6kg x (9.80+5.60) .. .. .. ?T = 3.14^7 N Seat force (upward), Fs = weight (665N) + accelerating force (ma) Fs = 665 + {(665/9.80)kg x 5.60m/s²} .. .. Fs = (665+380) .. .. .. ?Fs = 1045.0N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote