The graph below gives the position x vs. t for a spot on rim of a rotating wheel
ID: 2166812 • Letter: T
Question
The graph below gives the positionxvs.tfor a spot on rim of a rotating wheel.
From the graph determine the following quantities:
(a) The angular speed?
- (1.57 rad/s); (2.50 rad/s); (14.1 rad/s); (24.7 rad/s); (.0637 rad/s); (15.7 m/s) ;
(15.7 rad/s) ;(24.7 m/s) ;(.100 rad/s) ;(7.5 rad/s) ; (17.3 rad/s) ; (0 rad/s)
(b) The speed of the spotv:
- (1.57 rad/s); (2.50 rad/s); (14.1 rad/s); (24.7 rad/s); (.0637 rad/s); (15.7 m/s) ;
(15.7 rad/s) ;(24.7 m/s) ;(.100 rad/s) ;(7.5 rad/s) ; (17.3 rad/s) ; (0 rad/s)
(c) The magnitude of centripetal acceleration of the spotac
-(0 m/s) ; ( 24.7 m/s^2) ; (0 m/s^2) ; (15.7 rad/s^2) (15.7 m/s^2) (7.85 rad/s^2(
(21.0 m/s^2) (.250 m/s) (26.6 m/s^2)
(d) The magnitude of angular acceleration?:
- (21.5 m/s^2) (1.57 m/s^2) (0 rad/s^2) (24.7 rad/s^2)
(27.6 m/s^2) (24.7 m/s^2) ( 0 m/s^2) (39.3 rad/s^2)
(e) The magnitude of tangential acceleration of the spotat:
(24.7 rad/s^2) (22.7 m/s^2) (1.57 m/s^2) (0 m/s^2)(24.7 m/s^2)
(21.5 m/s^2) (30.8 m/s^2)(0 rad/s^2) (27.9 m/s^2)
Explanation / Answer
(a)from 10 to 10 again means 2pi radians in 0.4 s
so =2pi/0.4=15.7 rad/s
(b)speed=r=-0.1*15.7=-1.57 m/s
(c)a=r^2=0.1*15.7^2=24.7 m/s^2
(d)=0 rad/s^2
as is constant
(e)a=r=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.