A ball starts from rest and accelerates at 0.500 m/s2 while moving down an incli
ID: 2166396 • Letter: A
Question
A ball starts from rest and accelerates at 0.500 m/s2 while moving down an inclined plane 9.00 m long. When it reaches the bottom, the ball rolls up another plane, where, after moving 15.0 m, it comes to rest. (a) What is the speed of the ball at the bottom of the first plane? (b) How long does it take to roll down the first plane? (c) What is the acceleration along the second plane? (d) What is the ball's speed 8.00 m along the second plane?Explanation / Answer
a) v^2 = vo^2 + 2 *a * d = 0 + 2 * 0.5 * 9 v = 3 m/s (it is the speed of the ball at the bottom of the first plane ) (b) v = vo + a * t 3 = 0 + 0.5 t ---> t = 6 s (c) v^2 = vo^2 + 2 *a * d 0 = 3^2 + 2 * a * 15 0 = 9 + 30a ---> a = -9/30 = -0.3 m/s^2 (d) v^2 = vo^2 + 2 *a * d = 3^2 + 2 * (-0.3) * 8 = 4.2 --> v = 2.05 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.