A ball of sticky gum launched indoors with an initial speed of 15 m/s at an angl
ID: 1414760 • Letter: A
Question
A ball of sticky gum launched indoors with an initial speed of 15 m/s at an angle of 60^above the horizontal. (Don't this at home or at school.) The ceiling is 3m above the launch point. The x-component of the ball's initial velocity is: 0 7.5 m/s 9.8 m/s 13 m/s 15 m/s The x-component of the ball's initial velocity is: 0 7.5 m/s 9.8 m/s 13 m/s 15 m/s When the ball hits the ceiling, the y-component of the ball's velocity is: 0 -10.5 m/s 10.5 m/s -15.1 m/s 15.1 m/s The amount of time the ball in the air is: 0.21s 0.26 s 0.77 s 1.3 s 2.4 s When it hits, the horizontal displacement of the ball is: 1.6 m 1.9 m 5.8 m 9.9 m 18 m A car is driving at a steady speed of 20 m/s, and at the moment they drive by, a motorcycle starts to chase it. The motorcycle starts from rest and accelerates at a rate of 5 m/s^2 until it catches up with the car. How far does the car get before the motorcycle catches up? 20 m 40 m 80 m 160 m 320 m If a ball is kicked with a speed of 10 m/s, what is the maximum distance it could go on the moon, where g_moon = 1.6 m/S^2? 10 m 13 m 16 m 63 m 126 m.Explanation / Answer
26) x component velocity = 15 * cos60 = 7.5 m/sec
27) y component velocity = 15 * sin60 = 13 m/sec
28) y component velocity = sqrt(132 - 2 * 9.8 * 3)
= 10.5 m/sec
29) amount of time = (13 - 10.5)/9.8
= 0.26 sec
30) horizontal displacement = 7.5 * 0.26
= 1.9 m
31) Here, 1/2 * 5 * t2 = 20t
=> t = 8 sec
=> far does car get = 20 * 8 = 160 m
32) maximum distance = (10 * 10)/(1.6)
= 63 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.