Problem #3 A rock is thrown vertically upward with a speed of 12.0 m/s from the
ID: 2164559 • Letter: P
Question
Problem #3A rock is thrown vertically upward with a speed of 12.0 m/s from the roof of a building that is 60.0 m above the ground.
a. Sketch a position vs. time graph.
b. Sketch a velocity vs. time graph.
c. In how many seconds after being thrown does the rock strike the ground?
d. What is the velocity of the rock just before it strikes the ground?
Explanation / Answer
(i) By s = ut + 1/2gt^2 =>60 = - 12t + 1/2 x 9.8 x t^2 =>4.9t^2 -12t -60 = 0 =>t = [-(-12) +/-v{(-12)^2 - 4 x 4.9 x (-60)}]/[2 x 4.9] =>t = [12+/- 36.33]/9.8 =>t = 4.93 sec (ii) By v = u + gt =>v = -12 + 9.8 x 4.93 =>v = 36.33 m/s [downward]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.