Two charges, Q1= 3.50 ?C, and Q2= 6.00 ?C are located at points (0,-3.50 cm ) an
ID: 2162528 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 3.50 ?C, and Q2= 6.00 ?C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure:
What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.0 cm, 0), due to Q1 alone?
*I was able to solve this one but am struggling with the rest.
8.45?106N/C
1.) What is the x-component of the total electric field at P?
2.) What is the y-component of the total electric field at P?
3.) What is the magnitude of the total electric field at P?
4.) Now let Q2= Q1= 3.50 uC. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
5.) Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Explanation / Answer
E = KQ1 / r² = KQ1 / (x² + y²) = (9x10^9)(3.50x10^-6) / [(0.035)² + (0.05)²] = 8.45 x 10^6 N/C (1) What is the X-component of the E field at P? Here Ex = ECos? = E(x/r) = (8.45 x 10^6) (0.035) / (sqrt[(0.035)² + (0.05)²]) = 4.85 x 10^6 N/C (2) What is the Y-component of the E field at P? Ey = Esin? = E(y/r) = (8.45 x 10^6) (0.05) / (sqrt[(0.035)² + (0.05)²]) = 6.92 x 10^6 N/C (3) Q1 = Q2 = 3.50 x 10^-6 C In the case where Q1 = Q2, the net effect is Y components cancels out, and there is only a net +X-component for the E field at point P E = 2Ex = 2(4.85 x 10^6) = 9.7 x 10^6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.