A pair of speakers separated by 0.700 m is driven by the same oscillator at a fr
ID: 2162465 • Letter: A
Question
A pair of speakers separated by 0.700 m is driven by the same oscillator at a frequency of 655 Hz. An observer, originally positioned at one of the speakers, begins to walk along a line perpendicular to the line joining the speakers. (Assume the speed of sound is 345 m/s.)(a) How far must the observer walk before reaching a relative maximum in intensity?
(b) How far will the observer be from the speaker when the first relative minimum is detected in the intensity?
Explanation / Answer
wavelength = 345/675 = 0.5111 m If L is the hypoteneuse of thetriangle and D is the distance between the speakers andx is the distance from the person to the speaker closer tothem then m ? = L - x for constructive interference Or m? + x = L If we square both sides m2?2 + x2 + 2m?x = L2 Using pythag theorem L2 = D2 + x2 m2?2 + x2 + 2m?x = D2 + x2 m2?2 + 2m?x = D2 m2 *0.51112 + 2 * m * 0.5111 *x = 0.7002 0.26122m2 + 1.0222 m x = 0.49 x = ( 0.49 - 0.26122m2 ) / 1.0222 m m is any integer, but x must be a positive number. So we cansee that 0.49 - 0.26122 m2 > 0 1.75 > m so wemust have m = 1 x = ( 0.49 - 0.26122 * 12 ) / 1.0222 * 1 = = 0.223 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.