A certain automobile manufacturer claims that its super-deluxe sports car will a
ID: 2162447 • Letter: A
Question
A certain automobile manufacturer claimsthat its super-deluxe sports car will accelerate
from rest to a speed of 39.6 m/s in 7.73 s.
Find the acceleration of the car. Assume
that the acceleration of the car is constant.
Answer in units of m/s
b)Find the distance the car travels in the ?rst
7.73 s.
Answer in units of m
c)What is the speed of the car 10.3 s after it
begins its motion, assuming it continues to
accelerate at the same average rate?
Explanation / Answer
(a) v = u + at =>39.6= 0 + a x 7.73 =>a = 5.12 m/s^2 (b) s = ut + 1/2at^2 =>s = 0 + 1/2 x 5.1 x (7.73)^2 =>s = 152.36 m (c) v = u + at =>v = 0 + 5.12 x 10.3 =>v = 52.73 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.