The enzyme carbonic anhydrase catalyzes the following reaction: CO2+H2O<-->HCO3-
ID: 21593 • Letter: T
Question
The enzyme carbonic anhydrase catalyzes the following reaction: CO2+H2O<-->HCO3-+H+
This reaction is important in the transport of carbon dioxide by red blood cells. Carbonic anhydrase has a molecular weight of 30,000 g/mol and a turnover number of approximately 1x10^6 per second. Assume you are given a solution that is saturated with CO2 containing 2 microgram of carbonic anhydrase. At what rate (in millimoles of CO2 consumed per second) will this reaction proceed inder optimal conditions?
Explanation / Answer
No of moles in 2 microgram = 6.67 * 10^-11 Turnover = 10^6 Rate = 6.67*10^-5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.