The generator at a large power plant has an output of 1X10 9 W and 24,000 V. a)
ID: 2156746 • Letter: T
Question
The generator at a large power plant has an output of 1X10 9 W and 24,000 V.a) if it were a DC generator, what would be the current in it?
b) what is its energy output each day in joule and in kilowatt-hours
c) if this energy is sold at a price of 10 cents per kilowatt-hour, how much revenue does the power plant generate each day?
y
|
|
|
|<--0.500m--->|<------------0.800m-----------> |
| | |
| | |
| | |
---O--------------O---------------------------------O---------x
-4.00nC | 5.00nC 3.00NC
|
|
sorry did my best on the diagram
Explanation / Answer
a) P =VI Hence I = P/V = 10^9/24000 = 41666.667 Amps b)It produces 10^9 joules per second. Hence energy produced in 1 day = 10^9*86400 = 8.64 * 10^13 Joules Now 1 kWh = 3600000 joules Hence energy in 1 day in terms of kilowatt hours = 8.64 * 10^13/3600000 = 2.4 * 10^7 kWh c) Hence revenue generated per day = 0.1* 2.4 * 10^7 = $ 2.4 * 10^6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.