The generation time for M. bovis is 16 hours. As the food safety inspector you w
ID: 168384 • Letter: T
Question
The generation time for M. bovis is 16 hours. As the food safety inspector you want to get an idea of how many cows in the herd are infected with M bovis Each cow has an average yield of 14 liters of milk the per day. When you test the tank, which is holding 1.4 times 10^3 L of milk 16 hours after milking all of the cows in a herd once, you find that there are 14 CFU of M. bovis per milliliter of milk (14 cfu/ml). The milk of an infected cow has 120 CFU/ml on average. What percent of the cows are infected? If this is too hard, for partial credit answer: How many cows were milked? How many CFUs total are in the tank? You want to try out experimental treatment to remove the M bovis from the lungs of an infected cow. The lungs have a capacity of 12.4 L The treatment is to do a bronchial alveolar lavage where by you flush the lungs with a saline solution. Lavage means to squirt the saline into the lungs using an endoscope equipped with a hose, and then immediately aspirating the saline back out. If the flow rate on the lavage is 32 L/hour, then what is the dilution rate?Explanation / Answer
Answer:
Based on the information provided:
Generation time for M. bovis = 16hrs
Average yield of milk per cow per day = 14liters
Tank milk holding capacity (after milking all cows) = 1.4 x 103 = 1400 liter
Colony forming units of M. bovis found in milk (after 16hrs) = 14 CFU/ml
Colony forming untis of M. bovis in infected cows on an average = 120CFU/ml
Average CFU in infected cows given that average milk yield is 14 liter = (14*1000ml)*120 CFU/ml = 16.8x105 CFU
Total number of cows milked = total volume of milk / average milk per cow = 1400/14 = 100 cows
Total colony forming units in entire milk = (1400x1000ml) x 14 CFU/ml = 196x105 CFU
No. of cows that are infected = total CFU in milk / average CFU per infected cow = 196x105/16.8x105 = 11.66 = ~12 cows
% of infected cows = (infected cows *100) / total cows = (12*100)/100 = 12%
Answer 2)
Capacity of lungs = 12.4 L
Flow rate of lavage = 32L/hour
Dilution rate = (32 L/hour) / 12.4L = 2.58 hr-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.