A high-voltage transmission line with a resistance per unit length of 0.320 ?/km
ID: 2156077 • Letter: A
Question
A high-voltage transmission line with a resistance per unit length of 0.320 ?/km carries a current of 960. A. The potential at the start of the line is 750. kV for a distance of 158 km.(a) Calculate the power loss due to resistance in the line. (Please enter 3 significant figures.)
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures.
4.66E7 is the answer for A. I can't figure out part B
(b) Calculate the potential (voltage) at the end of the transmission line. (Please enter 3 significant figures.)
WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures.
Explanation / Answer
157 km x 0.28 = 43.96 ohms power loss = i^2 R = 1030^2 x 42.96 = 45.6 MW this is very high Power of line = IV = 1030 x 700000 = 721 MW So the power loss represents 6.3 percent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.