A high-voltage transmission line with a resistance of 0.32 ohm/km carries a curr
ID: 1666953 • Letter: A
Question
A high-voltage transmission line with a resistance of 0.32 ohm/km carries a current of 1040 A. The line is at a potential of 740 kV at the power station and carries the current to a city located 163 km from the station. What is the power loss due to resistance in the line? Your response differs from the correct answer by orders of magnitude. W What fraction of the transmitted power does this loss represent? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error.%Explanation / Answer
R = 0.32*163 , I = 1040 A V = 740 kV a) P = I2R = 5.64*107 W b) P/(IV) = 7.33%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.