Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An circuit with R = 28.0 ohm , L = 397mH , and C= 46.2microF is connected to an

ID: 2155207 • Letter: A

Question

An circuit with R = 28.0 ohm , L = 397mH , and C= 46.2microF is connected to an ac generator with an rms voltage of 23V .

a. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency. P=W
b. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency.
c. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency.

Explanation / Answer

R = 28 , L = 397 mH, C= 46.2 F, Vrms = 23 V

a> At resonance frequency, phase angle = 0

Average power = Vrms2 / R = 18.89 W

b> Let freuency of the generator be w.

Resonance frequency = 1/(LC)

w = 2/(LC)

XL = wL = 2L/(LC) = 2(L/C) = 185.40

XC = 1/wC = 1/2 * (L/C) = 46.35

Phase angle = tan inverse ((185.40 - 46.35)/28) = 78.61o

Average power = (Vrms2/R) * cos = (232/R) * cos 78.61 = 3.73 W

c> w = 1/2(LC)

XL = wL =  1/2 * (L/C) = 46.35

XC = 1/wC = 2(L/C) = 185.40

Phase angle = tan inverse ((46.35 - 185.40)/28) = - 78.61o

Average power = (Vrms2/R) * cos = (232/R) * cos -78.61 = 3.73 W

NOTE that the signs of phase angles in b and c are opposite but the magnitude of average power is same.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote