You are given the following information on a patient: Blood volume = 5.2 Liters
ID: 21552 • Letter: Y
Question
You are given the following information on a patient:Blood volume = 5.2 Liters
Hematocrit = 47%
Hemoglobin concentration = 12 g/dL whole blood
Total amount of oxygen carried in blood = 1015 mL
Arterial plasma PO2 = 100 mmHg
You know that at plasma PO2 of 100 mmHg, plasma contains 0.3 mL O2/dL, and that hemoglobin is 98% saturated. Each hemoglobin molecule can bind to a max of 4 molecules of O2. Using this info, calculate the max oxygen-carrying capacity of hemoglobin (100% saturated). Units will be mL O2/g Hb.
Correct answer = 1.65 mL O2/gm Hb.
Please show me the steps on how to solve this problem, b/c I'm getting a different answer than the correct one (correct answer is listed above).
Explanation / Answer
blood volume = 5.2 liters = 52 dl haemoglobin(Hb) conc = 12gm/dl so mass of haemoglobin present in blood = (52*12) = 624gm volume of oxygen present in blood = 1015ml as oxygen is carried by haemoglobin only, conc of oxygen in hb is (1015/624) = 1.6266 ml O2/gm Hb but it is given that at this state, Hb is 98% saturated. So the maximum carrying capacity which will occur at 100% saturation will be obtained by the existing capacity by 0.98 or, max carrying capacity is given by (1.6266/0.98) = 1.6598 approx 1.66 ml O2/gm Hb hope this helps !!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.