You are given the following information for Lightnening Power Co. Assume the com
ID: 2627672 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Lightnening Power Co. Assume the company's tax rate is 35 percent. Debt: 6,000 7.3 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 15 years to maturity, selling for 109 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 450,000 shares outstanding, selling for $63 per share; the beta is 1.06.
Preferred stock: 23,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $83 per share.
Market: 12 percent market risk premium and 5.30 percent risk-free rate.
What is the company's WACC?
Explanation / Answer
Debt - 5.0 mil pays 7.2%, or 360,000 less 40% on a market value of 5.0 x 1.08, or 5.4 mil. Net cost 216,000 / 5.4 mil. = 4%
Common - Per CAPM: R = 5.2 + 1.05 (11%) = 16.75%
Preferred - 22,000 shs at 100 par, or 2,200,000 pays 3%, or 66,000 on market value of 1,804,000.
WACC -
Debt of 5.4 mil costs 4%, or 216,000
Common at market value of 27,280,000 costs 16.75%, or 4,569,400
Preferred at 1,804,000 costs 3.66%, or 66,000
Total cost 4,851,400 on total Capital of 34,484,000 = 14.07%
Or -
15.66% in Debt @ 4% = 0.626%
79.11% in Common @ 16.75% = 13.25%
5.23% in Preferred @ 3.66% = 0.19
100% = 14.07%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.