Figure 27-30 shows a resistor of resistance R = 6.01 ? connected to an ideal bat
ID: 2154869 • Letter: F
Question
Figure 27-30 shows a resistor of resistance R = 6.01 ? connected to an ideal battery of emf = 13.7 V by means of two copper wires. Each wire has length 22.4 cm and radius 4.00 mm. In dealing with such circuits in this chapter, we generally neglect the potential differences along the wires and the transfer of energy to thermal energy in them. Check the validity of this neglect for the circuit of the figure below. What is the potential difference across (a) the resistor and (b) each of the two sections of wire? At what rate is energy lost to thermal energy in (c) the resistor and (d) each section of wire?
Figure 27-30 shows a resistor of resistance R = 6.01 ? connected to an ideal battery of emf = 13.7 V by means of two copper wires. Each wire has length 22.4 cm and radius 4.00 mm. In dealing with such circuits in this chapter, we generally neglect the potential differences along the wires and the transfer of energy to thermal energy in them. Check the validity of this neglect for the circuit of the figure below. What is the potential difference across (a) the resistor and (b) each of the two sections of wire? At what rate is energy lost to thermal energy in (c) the resistor and (d) each section of wire?Explanation / Answer
Solution
voltage/Potential difference across resistor=13.7V(ideal case)
B).13.7V(in case of ideal)
c).
thermal energy lost
V=I2R
I=v/R
13.7/6.01=2.28A
So, I2R=31.2296W
D0.
resistance Rw=L/A
A=r2
3.1415*4*4=50.26
A=50.26
Rw=L/A
Rw=1.7 x 10-8 x22.4/50.26
Rw=0.7576x10-8
I2R across Rw=
Iw=V/Rw
13.7/0.7575x 10^-8
Iw=0.18A
0.0324x0.7576=0.24546x10-14W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.