A 40uF capacitor that had been charged to 30V is discharged through a resistor.
ID: 2152739 • Letter: A
Question
A 40uF capacitor that had been charged to 30V is discharged through a resistor. The figure (Figure 1) shows the capacitor voltage as a function of time. What is the value of the resistance? Express your answer using two significant figures.
PLEASE EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER!!!! in detail please I don't understand how to do it.
Explanation / Answer
This is a series RC discharge problem. The equation for this is: v(t) = v0 * e^(-t/RC) from the graph, we know V0 = 30 V take t=2 ms v(2 ms) = 10 V 10 = 30 * e^(-2*10^-3/(R*40*10^-6)) solve for R to get R= 45.51 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.