At launch the space shuttle weighs 4.5 million pounds. When it is launched from
ID: 2152413 • Letter: A
Question
At launch the space shuttle weighs 4.5 million pounds. When it is launched from rest, it takes 8.00 to reach 157km/h , and at the end of the first 1.00min its speed is 1570km/h. What is the average acceleration (in m/s^2) of the shuttle between 8.00s and the end of the first 1.00min ? Assuming the acceleration is constant during each time interval (but not necessarily the same in both intervals), what distance does the shuttle travel during the first 8.00s ? and what distance does the shuttle travel during the interval from 8.00 to 1.00min ?Explanation / Answer
First we need to cobvert to meters per second
157 km/hr = 43.61 m/s
1570 km/hr = 436.1 m/s
The acceleration between 0 sand 8 sec is found by
vf = vo + at
(43.61) = (0) + a(8)
a = 5.45 m/s2
The acceleration between 8 sec and 1 min is...
vf = vo + at
436.1 = 43.61 + a(52)
a = 7.55 m/s2
The distance for the first 8 sec is found by
d = vot + .5at2
d = (0) + .5(5.45)(8)2
d = 174.4 m
The distance between 8 sec and 1 min is
d = vot + .5at2
d = (43.61)(52) + (.5)(7.55)(52)2
d = 12475.32 m which is 1.25 X 104 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.