Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An m = 6.50-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall a

ID: 2151063 • Letter: A

Question

An m = 6.50-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall at a velocity of 22.0 m/s and shatters into three pieces, which all fly backward, as shown in the figure. The wall exerts a force on the ball of 2620 N for 0.110 s. One piece of mass m1 = 2.50 kg travels backward at a velocity of 10.5 m/s and an angle of = 32.0? above the horizontal. A second piece of mass m2 = 1.50 kg travels at a velocity of 8.60 m/s and an angle of 28.0? below the horizontal.


a) What is the velocity of the third piece?


b) What is the direction of the third piece?

An m=6.50-kg clay ball is thrown directly agains An m = 6.50-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall at a velocity of 22.0 m/s and shatters into three pieces, which all fly backward, as shown in the figure. The wall exerts a force on the ball of 2620 N for 0.110 s. One piece of mass m1 = 2.50 kg travels backward at a velocity of 10.5 m/s and an angle of = 32.0? above the horizontal. A second piece of mass m2 = 1.50 kg travels at a velocity of 8.60 m/s and an angle of 28.0? below the horizontal. a) What is the velocity of the third piece? b) What is the direction of the third piece?

Explanation / Answer

we're gonna use Conservation of Momentum principles. Initial momentum must be equal to terminal momentum at both x and y directions. Pxi = Pxt and Pyi = Pyt Pxi = m*Vi = 6.5*22=(+)143 kg*m/s The impact of the wall = F*dt=2620*0.110=(-)288.2 kg*m/s Pxt=-288.2+143=(-)145.2(It means -x direction) At this point,the ball shatters in three peces. m1= 2.5 kg , m2=1.5 kg , m3=2.5 kg Total Px must be equal to Pxt and total Py must be equal to zero(Because there was no component of momentum vector in the first place) Px1=m1*V1*cos32=2.5*10.5*cos32= (-)22.26 kg*m/s Px2=m2*V2*cos28=1.5*8.60*cos28 = (-)11.39 kg*m/s Px3=Pxt - (Px1 + Px2) =-145.2 - (-22.26-11.39) = (-)111.55 kg*m/s Py1=m1*V1*sin32=2.5*10.5*sin32=(+)13.91 kg*m/s Py2=m2*V2*sin28=1.5*8.60*sin28 =(-)6.05 kg*m/s Py3=Pyt - (Py1 + Py2)=0-(13.91-6.05) = (-)7.86 kg*m/s P3=((Px3)^2 + (Py3)^2)^1/2 = 111.82 kg*m/s a) P3=m3*V3 ====> V3=111.82/2.5= 44.72 m/s b) Py3/Px3 = tanx = 0.070 =====> x= (-)4.03 dergrees below from the horizontal.. (Don't forget the minus sign! )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote