An m = 6.50-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall a
ID: 2111508 • Letter: A
Question
An m = 6.50-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall at a velocity of 22.0 m/s and shatters into three pieces, which all fly backward, as shown in the figure. The wall exerts a force on the ball of 2650 N for 0.110 s. One piece of mass m1 = 2.50 kg travels backward at a velocity of 10.2 m/s and an angle of = 32.0 ° above the horizontal. A second piece of mass m2 = 1.50 kg travels at a velocity of 8.10 m/s and an angle of 28.0 ° below the horizontal.
a) What is the velocity of the third piece?
b) What is the direction of the third piece?
Explanation / Answer
mv + F*t = m1v1 + m2v2 + m3v3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.