A Jet fighter flies horizontally at h=5000m with velocity u=100m/s. When the fig
ID: 2149906 • Letter: A
Question
A Jet fighter flies horizontally at h=5000m with velocity u=100m/s. When the fighter flies directly over an air defense station, the station fires a gun as shown in the picture. The initial velocity for the projectile is V0=500m/s. Disregarding air resistance, find
1)At which angle (alpha) to the horizontal should the gun be to hit the fighter?
2)What is time t until impact with the fighter?
3)What is the horizontal distance s from the gun to the point of impact witht the fighter?
Explanation / Answer
100 = 500cosx ==>x = 78.46 deg. 1000 = 500sinx*t - 0.5*9.8*t^2 evaluate t.. i dont have calculator and s = 100*t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.