A Hydrogen atom has one proton in the nucleus and one electron in the shell. In
ID: 2038090 • Letter: A
Question
A Hydrogen atom has one proton in the nucleus and one electron in the shell. In a classic model of the atom, in a certain state, this electron is in a circular orbit around the nucleus with an angular momentum of 9.495e-34 Js What is the radius of the orbit? 0m Submit AnsweTries 0/2 m/s Submit Answer Tries 0/2 What is the speed of the electron at this radius? What is the kinetic energy of the electron at this radius? Submst Anawer Tries 0/2 What is the kinetic energy in electron-volts? Suomit Answer Tries 0/2Explanation / Answer
L = m v r = (9.495 x 10^-34)
and Fe = m a_c
k e^2 / r^2 = m v^2 / r
k e^2 = m v^2 r = v (m v r)
(9 x 10^9) (1.6 x 10^-19)^2 = v ( 9.495 x 10^-34)
v = 242654 m/s ......Speed of electron
r = (9.495 x 10^-34) / (9.109 x 10^-31 x 242654)
r = 4.296 x 10^-9 m ......Radius
KE = m v^2 / 2 = 2.682 x 10^-20 J ....Kinetic energy
KE (in eV) = (2.682 x 10^-20) / (1.6 x 10^-19)
= 0.17 eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.