A solid sphere of uniform density starts from rest and rolls without slipping do
ID: 2149528 • Letter: A
Question
A solid sphere of uniform density starts from rest and rolls without slipping down an inclined plane with angle ? = 30o. The sphere has mass M = 8 kg and radius R = 0.19 m . The coefficient of static friction between the sphere and the plane is ? = 0.64.
What is the magnitude of the frictional force on the sphere?
Can someone please carefully explain the steps on how to solve this?
Explanation / Answer
using torque f*R=I*alpha alpha=a/r due to rolling f*0.19=0.4*8*0.19^2*a/0.19 mgsint-f=ma 8*9.81*0.5-f=8*(f*0.19/(0.4*8*0.19)) f=11.21 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.