A string is wrapped around a pulley with a radius 2.0 cm. The pulley initially i
ID: 2148720 • Letter: A
Question
A string is wrapped around a pulley with a radius 2.0 cm. The pulley initially is at rest. A constant force of 50 N is applied to the string, causing the pulley to rotate and the string to unwind. If the string unwinds 1.2m in 4.9 s, what it the moment of inertia of the pulley.A)14 kg x m^2
B)0.017 kg x m^2
C)17 kg x m^2
D)0.17 kg x m^2
E)0.20 kg x m^2
Please show step by step
Explanation / Answer
By v = u + at =>v = 0 + 4.9a =>v = 4.9a ------------(i) By v^2 = u^2 + 2as =>v^2 = 0 + 2 x v/4.9 x 1.2 =>4.9v^2 - 2.4v = 0 =>v(4.9v - 2.4) = 0 =>v = 2.4/4.9 = 0.49 m/s Thus by v = r x omega =>omega = v/r = 0.49/0.02 = 24.49 rad/sec BY W = F x s = 50 x 1.2 = 60 J =>KE(rotational) = W = 1/2 x I x omega^2 =>60 = 1/2 x I x (24.49)^2 =>I = 0.20 kg-m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.