A street light is at the top of a 14 ft tall pole. A woman 6 ft tall walks away
ID: 3000045 • Letter: A
Question
A street light is at the top of a 14 ft tall pole. A woman 6 ft tall walks away from the pole with a speed of 5 ft/sec along a straight path. How fast is the tip of her shadow moving when she is 30 ft from the base of the pole?_____________?
Note: You should draw a picture of a right triangle with the vertical side representing the pole, and the other end of the hypotenuse representing the tip of the woman's shadow. Where does the woman fit into this picture? Label her position as a variable, and label the tip of her shadow as another variable. You might like to use similar triangles to find a relationship between these two variables.
Explanation / Answer
y/(y-x)=8/6 y=4x dy/dx =4 dy/dt=4*5=20ft/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.