Dolphins and other sea creatures can leap to great heights by swimming straight
ID: 2147350 • Letter: D
Question
Dolphins and other sea creatures can leap to great heights by swimming straight up and exiting the water at a high speed. A 190kg dolphin leaps straight up to a height of 6.2m . When the dolphin reenters the water, drag from the water brings it to a stop in 1.4m . Assuming that the force of the water on the dolphin stays constant as it slows down,1. How much time does it take for the dolphin to come to rest?
2.What is the force of the water on the dolphin as it is coming to rest?
Explanation / Answer
the velocity of the dolphin when hitting the water is v = v(2gs) = v(2*9.81*6.2) = 11.029 m/s the deceleration can be found by v = v(2as) v^2 = 2as a = v^2/(2s) a = 11.029^2/(2*1.4) a = 43.442 m/s^2 and v = at --> t = v/a = 11.029/43.442 t = 0.253 seconds (time in water to stop) ------------ F = ma F = 190*43.442 F = 8253.98 N (= force of water on dolphin)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.