A force directed 37.5 degree below the positive x-axis has an x component of 3.7
ID: 2147228 • Letter: A
Question
A force directed 37.5 degree below the positive x-axis has an x component of 3.75 lb component. - 2.98 lb -2.881b -2.281b 2.88 lb 2.28 lb A student, who is initially at rest, wants to catch a Frisbee. When the Frisbee head it is moving at a speed of 4 m/s, and this is when she starts to direction as the Frisbee, accelerating at a rate of 1 m/s2. The Frisbee is rate of 1.5 m/s2. (You may neglect the vertical motion of the Frisbee). How take the student to catch the Frisbee? 0.8 s 1.3 s 2.4 s 3.2 s 5.3 sExplanation / Answer
distance covered by student and grisvee is same in time t.
u1*t + 0.5*a1*t*t = u2*t + 0.5*a2*t*t
u1 = 4; a1 = -1.5
u2 = 0; a2 = 1
solving,
t = 3.2 seconds
(d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.