A sine wave is traveling to the right on a cord. The lighter line in the figure
ID: 2145817 • Letter: A
Question
A sine wave is traveling to the right on a cord. The lighter line in the figure represents the shape of the cord at time t = 0; the darker line represents the shape of the cord at time t = 0.10 s. (Note that the horizontal and vertical scales are different.)
(a) What is the amplitude of the wave? ________________cm
(b) What is the wavelength of the wave? ________________m
(c) What is the speed of the wave? _________________ m/s
(d) What is the frequency of the wave? ________________ Hz
(e) What is the period of the wave? _________________s
Explanation / Answer
a)A=2.5cm
b)wavelength=20-5=15m
c)Speed=d/t=2/0.1=20m/s
d)f=Speed/wavelength=1.33Hz
e)T=1/f=0.75s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.