The surfer in the photo is catching a wave. Suppose she starts at the top of the
ID: 2145460 • Letter: T
Question
The surfer in the photo is catching a wave. Suppose she starts at the top of the wave with a speed of 1.24 m/s and moves down the wave until her speed reaches 11.4 m/s. The drop in her vertical height is 2.09 m. If her mass is 56.1 kg, how much work is done by the (non-conservative) force of the wave?
The surfer in the photo is catching a wave. Suppose she starts at the top of the wave with a speed of 1.24 m/s and moves down the wave until her speed reaches 11.4 m/s. The drop in her vertical height is 2.09 m. If her mass is 56.1 kg, how much work is done by the (non-conservative) force of the wave?Explanation / Answer
Work = Change in Energy
Work = Final Energy - Initial Energy
W = Ekf + Egf - Eki - Egi
Let v and h be the initial speed and height.
Let v' and h' be the final speed and height.
W = 0.5mv'^2 + mgh' - 0.5mv^2 - mgh
W = 0.5m(v'^2 - v^2) + mg(h' - h)
W = m[g*delta h + 0.5(v'^2 - v^2)]
W = (56.1)[(9.8)(-2.09) + (0.5)(11.4^2 - 1.24^2)]
W= 56.1(-20.482 + 64.2112)
W= 56.1*43.7292
W=2453.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.