The supply manager at a dishwasher manufacturer is assessing the company should
ID: 446336 • Letter: T
Question
The supply manager at a dishwasher manufacturer is assessing the company should purchase the pump from a supplier or assemble the pump in-house. Forecasts suggest that 24,000 pumps are needed per year. The annual fixed costs to assemble the pumps are $250,000 per year. The variable costs per unit to assemble the pump are $25/unit. The pumps can be purchased for $32/unit.
The supply manager at a dishwasher manufacturer is assessing the company should purchase the pump from a supplier or assemble the pump in-house. Forecasts suggest that 24,000 pumps are needed per year. The annual fixed costs to assemble the pumps are $250,000 per year. The variable costs per unit to assemble the pump are $25/unit. The pumps can be purchased for $32/unit.
Explanation / Answer
Demand (D) = 24000 pumps per year
Annual fixed cost(FC) = $ 250000
Variable cost per unit to assemle the pump (VC) = $ 25 per unit
Purchase Price(P) = $ 32 per unit
a) Total cost insource = FC+ D*VC =$ 850000 per year
Total cost outsource = P*D = $ 768000 per year
b) While evaluating the options of insource or outsource, only variable cost has to be taken into consideration. The variable cost is $25 for insource as compared to $32 for outsource. So, supply manager should go for insource option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.