An electron moves in the magnetic field B =0.490 i T with a speed of 1.50 *10^7
ID: 2145405 • Letter: A
Question
An electron moves in the magnetic field
B=0.490 i T with a speed of 1.50 *10^7 m/s in the direction shown in the figure. For each, what is magnetic force F on the electron ?
PART A :
Express vector F in the form of F x , F y , F z , where the x, y , and z components are separated by commas.
PART B :
Express vector F in the form of F x , F y , F z , where the x, y , and z components are separated by commas.
An electron moves in the magnetic field B=0.490 i T with a speed of 1.50 *10^7 m/s in the direction shown in the figure. For each, what is magnetic force F on the electron ? Express vector F in the form of F x , F y , F z , where the x, y , and z components are separated by commas. Express vector F in the form of F x , F y , F z , where the x, y , and z components are separated by commas.Explanation / Answer
Magnetic force F= q*V*B (V*B is cross product of velocity vector and magnetic field vector).
a)V = - 1.50 *10^7 m/s j , B=0.490 i T , q=charge of electron .
--> F= 1.602*10^-19* 1.5*10^7 * 0.49 k N
--> F = 1.177*10^-12 N in the direction of k
Fx=0 N ,Fy=0 N,Fz= -1.177*(10^-12) N
b)V=1.5*10^7/sqrt(2) (k-j) , B = 0.49 i T
--> F = 1.602*10^-19 *1.5*10^7 * 0.49/sqrt(2) (j-k)
Fx= 0 N, Fy = 0.832*10^-12 N,Fz = -0.832*10^-12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.