The water slide shown in the figure ( Figure 1 ) ends at a height of 1.50 m abov
ID: 2144092 • Letter: T
Question
The water slide shown in the figure(Figure 1) ends at a height of 1.50 m above the pool.
a.) If the person starts from rest at point A and lands in the water at point B, what is the height
h of the water slide? (Assume the water slide is frictionless.)
Explanation / Answer
First, compute the speed of take-off at the end of the slide using projectile physics
x(t)=v0*t
2.5=v0*t
the fall time is equal to t
y(t)=1.5-.5*g*t^2
when y(t)=0, splashdown
solve for t
t=sqrt(3/g)
plug that into the x equation
2.5*sqrt(g/3)=v0
v0 is related to the loss in PE
m*g*h=.5*m*v0^2
solve for h
h=.5*v0^2/g
plug in v0
h=.5*2.5^2/3
h=1.04 m
check
v0=4.52
x=2.5 check
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.