Two loudspeakers, A and B, emit continuous tones of frequency 680 Hz. The sound
ID: 2143858 • Letter: T
Question
Two loudspeakers, A and B, emit continuous tones of frequency 680 Hz. The sound waves
from the two speaker are emitted with no phase difference. The speed of sound in air is 340 m/s.
Initially you are equidistant from the two speakers. Now speaker B is changed so that the tone is
emitted with a phase of ?/2 with respect to speaker A, and the sound amplitude decreases. Keeping
your distance to speaker A constant, how far do you have to walk toward speaker B to restore the sound
amplitude to a maximum level?
Explanation / Answer
wavelength, lamda = v/f
lamda = 340/680 = 0.5 m
phase diference = (2*pi/lamda)*path diference
pi/2 = (2*pi/lamda)*path diference
==> pathe diference = lamda/4 = 0.5/4 = 0.125 m
to make path diference zero, he has to move 0.125m towards B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.