Two loudspeakers are placed 3.00 m apart, as shown in the figure below. They emi
ID: 1325699 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are placed 3.00 m apart, as shown in the figure below. They emit 478-Hz sounds, in phase. A microphone is placed 3.20 m distant from a point midway between the two speakers, where an intensity maximum is recorded.
How far must the microphone be moved to the right to find the first intensity minimum?
I have tried and it is not 0.355m. I repeat it is not 0.355m.
Two loudspeakers are placed 3.00 m apart, as shown in the figure below. They emit 478-Hz sounds, in phase. A microphone is placed 3.20 m distant from a point midway between the two speakers, where an intensity maximum is recorded. How far must the microphone be moved to the right to find the first intensity minimum? I have tried and it is not 0.355m. I repeat it is not 0.355m.Explanation / Answer
lambda = v/f = 343/478 = 0.7175 m
d1' = sqrt(3.2^2 + (1.5-x)^2)
d2' = sqrt(3.2^2 + (1.5+x)^2)
d2' - d1' = lambda/2 = 0.358 m
sqrt(3.2^2 + (1.5+x)^2) - sqrt(3.2^2 + (1.5-x)^2) = 0.358
x = 0.424 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.