Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom and Jerry both push on the 3.20 m -diameter merry-go-round shown in the figu

ID: 2143123 • Letter: T

Question

Tom and Jerry both push on the 3.20m -diameter merry-go-round shown in the figure

part a. If Tom pushes with a force of 39.7N and Jerry pushes with a force of 35.7N , what is the net torque on the merry-go-round?

part b.What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force?

Tom and Jerry both push on the 3.20m -diameter merry-go-round shown in the figure part a. If Tom pushes with a force of 39.7N and Jerry pushes with a force of 35.7N , what is the net torque on the merry-go-round? part b.What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force?

Explanation / Answer

Force exerted by Tom is Ft = 39.7 N

Force exerted by J is Fj = 35.7 N


The torque applied by Tom is


Tt = R*Ftsin?

?t = 1.6 m * 39.7 N * sin60

?t = 55.009 Nm


The torque applied by Jerry is

?j = R*Fjsin?


?j = 1.6 m * 35.7 N * sin80


?j = 56.252 Nm


a)


The net torque actig on the wheel is ? = ?j - ?t


? = 1.243 Nm


b)


When J reverses the direction


? = ?j + ?t


? = 111.261 Nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote