Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Apply Kirchhoff\'s rules to the circuit in the figure below, where R 1 = 7.0 ? ,

ID: 2143084 • Letter: A

Question

Apply Kirchhoff's rules to the circuit in the figure below, where R1 = 7.0 ?, R2 = 6.0 ?, R3 = 5.0 ?, R4 = 8.0 ?, R5 = 7.0 ?, V1 = 6 V, and V2 = 6 V.


IR1 = A  ---Select---updownleftright IR2 = A  ---Select---updownleftright IR3 = A  ---Select---updownleftright IR4 = A  ---Select---updownleftright IR5 = A  ---Select---updownleftright Apply Kirchhoff's rules to the circuit in the figure below, where R1 = 7.0 ?, R2 = 6.0 ?, R3 = 5.0 ?, R4 = 8.0 ?, R5 = 7.0 ?, V1 = 6 V, and V2 = 6 V. Find the current in each resistor. Find the rate at which energy is being delivered to R1

Explanation / Answer

R12 = R1*R2/(R1+R2) = 3.23 ohms

let i is the current in the ckt


apply KVL


V1 - i*R5 - i*R4 + V2 - i*R3 - i*R12 = 0

6 - 7i - 8i + 6 - 5i - 3.23i = 0

23.23*i = 12

i = 12/23.23 = 0.5166 A

a)
i1(through R1) = i*R2/(R1+R2) = 0.2384 A
i2(through R2) = i*R1/(R1+R2) = 0.2782 A

current through R3, R4, R5 is i = 0.5166 A

b) power delivered at r1, P1 = i1^2*R1 = 0.3978 watts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote