Apply Kirchhoff\'s rules to the circuit in the figure below, where R1 = 6.0 ?, R
ID: 2092165 • Letter: A
Question
Apply Kirchhoff's rules to the circuit in the figure below, where R1 = 6.0 ?, R2 = 6.0 ?, R3 = 3.0 ?, R4 = 8.0 ?, R5 = 1.0 ?, V1 = 12 V, and V2 = 6 V. (a) Find the current in each resistor. IR1 = Incorrect: Your answer is incorrect. A Correct: Your answer is correct. IR2 = Incorrect: Your answer is incorrect. A Correct: Your answer is correct. IR3 = A Correct: Your answer is correct. IR4 = A Correct: Your answer is correct. IR5 = A Correct: Your answer is correct. (b) Find the rate at which energy is being delivered to R2. W
Explanation / Answer
Req = 15 ohm
V1+V2 = I*Req ==> I = 18/15=1.2 A
Ir1 = 0.6A; Ir2 = 0.6A;Ir3=Ir4=Ir5 = 1.2A
b) P = Ir2^2 *R2 = 2.16 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.