Jane, whose mass is 49.5 kg, needs to swing across a river (having width D ) fil
ID: 2142812 • Letter: J
Question
Jane, whose mass is 49.5 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force
on a vine having length L and initially making an angle ? with the vertical (see below figure). Take D = 51.0 m,
L = 40.0 m, and ? = 45.0
Jane, whose mass is 49.5 kg, needs to swing across a river (having width D) filled with person-eating crocodiles to save Tarzan from danger. She must swing into a wind exerting constant horizontal force F rightarrow on a vine having length L and initially making an angle ? with the vertical (see below figure). Take D = 51.0 m, F rightarrow = 106 N, L = 40.0 m, and ? = 45.0 degree . With what minimum speed must Jane begin her swing to just make it to the other side? (If Jane can make it across with zero initial velocity, enter 0.) Once the rescue is complete, Tarzan and Jane must swing back together across the river. With what minimum speed must they begin their swing? Assume that Tarzan has a mass of72.8 kg.Explanation / Answer
D = L*sin theta + L sin phi
51 = 40 * 1/sqrt(2) + 40 sin phi
phi = 34.6 degrees
Energy lost = energy gained
F*s= 1/2 mv^2 + mg(h2-h1)
106*51 = 1/2 * 49.5 *v^2 + 49.5*9.8*(Lcos34.6 - L cos 45)
v = 11.29 m/s
(b) 106 * 51 + 1/2 (49.5+72.8)*v^2 = 122.3 * 9.8*(Lcos34.6 - L cos 45)
v = 1.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.