A crate with a mass of 167.5 kg is suspended from the end of a uniform boom with
ID: 2142700 • Letter: A
Question
A crate with a mass of 167.5 kg is suspended from the end of a uniform boom with a mass of 74.9 kg. The upper end of the boom is supported by a cable attached to the wall and the lower end by a pivot (marked X) on the same wall. Calculate the tension in the cable.
Explanation / Answer
mass of the boom m = 167.5kg, tension T =734.02 N
angle of the cable with horizontal = ? = tan-1(3/11) = 15.255o
find mass of the crate M
net torque about X = mg*5.5 + Mg*11 - Tcos?*4 - Tsin?*11 = 0
M =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.